A
linka
 


Webové kamery na sledování skrytých částí kolejiště

Na kolejišti mám dvě skrytá nádraží pro střídání vlaků. Obsazení kolejí i postaveni vlakové cesty je indikováno na ovládacím panelu, ale není nad vizuální kontrolu. Začal jsem proto pátrat po nějakém levném a jednoduchém řešení pro sledování kolejiště kamerami. Vzhledem k tomu, že jsem doma měl jeden starší už nepoužívaný počítač, tak jako nejdostupnější se nabízelo použití USB webkamer.
Zakoupil jsem 4 USB webkamery Hama AC-150 s LED přisvícením a USB hub PremiumCord 7-portový s napájením. HUB s napájecím zdrojem je nutný vzhledem vyššímu odběru kamer s rozsvícenými LED.

Dalším krokem bylo najít vhodný software, který by umožňoval zobrazovat na monitoru více kamer současně. Pro tento účel jsem objevil dva zajímavé programy.

IP Camera Viewer - v základní verzi je zdarma a umožňuje zobrazit až 4 USB kamery, je jednoduchý na ovládání (pro daný účel asi to nejlepší řešení).
iSpy - je také zdarma, jedná se o freeware, nemá omezení počtu současně zobrazených kamer, má více funkcí. Je složitější na nastavování, ale umožňuje nadefinovat libovolné rozložení kamer na monitoru, což se může hodit v případě, kdy máme na monitoru současně zobrazen např. program pro ovládání kolejiště.

V této konfiguraci se mi podařilo spustit maximálně 3 kamery v rozlišení 320x240 nebo 2 kamery v rozlišení 640x480. Limitujícím faktorem je rychlost USB portu. Pro připojení více kamer je potřeba použít 2 nebo více USB řadičů a na každý připojit pouze 2 kamery. Bylo tedy nutné dokoupit další USB řadič. Po jeho instalaci se rozběhla i čtvrtá kamera.
Celá legrace mě stála cca 2000,-Kč (4 kamery+USB hub+USB řadič), využití našel starší počítač a pro vizuální informaci o dění ve skrytých nádražích je to naprosto dostačující.

Nároky na hardware počítače nejsou nijak velké. Pro první pokusy jsem použil starší netbook ASUS Eee PC 1000HE s procesorem Atom, který opravdu není žádný rychlík a pod Win XP fungovaly současně 3 kamery. Notebooky bohužel neumožňují přidání dalšího USB řadiče pro připojení dalších kamer.
Používám stolní počítač s procesorem Dual-Core 2,6 GHz a Win 7. Zkoušel jsem i zcela nový notebook Lenovo IdeaPad 310-15IKB, Win10, který je vybaven portem USB2 a USB3, z čehož usuzuji, že má dva USB řadiče, ale podařilo se mně spustit pouze 1 kameru. Co je příčinou jsem nezjistil.

Poz.: USB huby (rozbočovače) nejsou řadiče. Umožní připojit více zařízení, ale vše běží stále přes jeden USB řadič.

Další možností je použít IP kamery a vše propojit přes router po ethernetu, to je finančně trochu náročnější a nemám to odzkoušené, ale bylo by to řešení pro větší kolejiště, kde je potřeba přenos na větší vzdálenosti a není zde limitujícím faktorem USB port.

Nastavení kamer (IP Camera Viewer):
Po spuštění softwaru přidáme přes tlačítko Add Camera první webkameru, to by mělo proběhnou bez potíží. Pokud nastane problém s přidáním dalších kamer, tak u první, již připojené kamery, nastavíme rozlišení na 320x240 v menu Camera / Video Properties),

menu1

následně kameru stopneme (pravé tlačítko myši / Stop Preview).

menu2

Potom přes Add Camera můžeme přidat další kameru. Nastavíme opět rozlišení na 320x240, kameru stopneme a totéž opakujeme i pro třetí kameru. Následně všechny tří kamery postupně zapneme (pravé tlačítko myši / Start Preview).

menu3

V ideálním případě by se měly všechny 3 kamery spustit. Pokud máme připojený další USB řadič, přidáme stejným způsobem i čtvrtou, případně další kamery. Nyní nastavíme tlačítkem Camera Layout způsob zobrazení kamer na monitoru. U programu iSpy je způsob nastavování kamer obdobný.



IP_Camera_Viewe
IP Camera Viewer


 
  iSpy
iSpy
 
     

linka 2