A
linka
 


Čistící kartáčky NOCH pro čištění kolejí

Při jedné návštěvě prodejny modelové železnice jsem objevil čistící kartáčky pro čištění kolejí od firmy NOCH, o kterých psal před nějakou dobou Michal na stránkách Trainmania (http://trainmania.wz.cz). Cena byla příznivá, takže jsem se rozhodl je vyzkoušet.
Balení obsahuje 5 kartáčků. Jejich uchycení na nápravy vagónu bylo snadné. Problém se objevil pouze u starých vozů PIKO (produkce NDR), kde je prostor na ose dvojkolí potřebný pro nasazení kartáčku užší. Opatrným zbroušením středů koleček na vnitřní straně lze tento problém snadno vyřešit.

Po nasazení a několikanásobném projetí kolejového úseku byly kartáčky viditelně zašpiněné, ale když jsem čistým hadříkem přejel čištěný a nečištěný úsek kolejí, zjistil jsem, že jejich vlastní čistící účinek je téměř zanedbatelný. Zkusil jsem tedy mokrou variantu čištění. Na tkaninu kartáčku jsem nakapal trochu lihu. Výsledek byl výrazně lepší, ale pásek čistící tkaniny se začal zvolna odlepovat, až zcela odpadl.
Kartáčky a jejich způsob uchycení na vozidlo považuji za výborný nápad, ale pro správnou funkci je třeba provést několik jednoduchých úprav.

Úpravy:

Pro dosažení žádoucího čistícího účinku je potřeba výrazně zvýšit hmotnost kartáčku, aby se zvětšil jeho přítlak ke kolejím. To lze snadno udělat přilepením vhodné zátěže.
Čistící tkaninu je potřeba přilepit vhodným lepidlem. (použil jsem vteřinové a drží).

Protože se mi pro suché čištění velmi osvědčila čistící guma ROCO, odstranil jsem z dvojice kartáčků tkaninu a na její místo nalepil tenké pásky čistící gumy.

Po těchto úpravách je čistící účinek kartáčků velmi dobrý. Jejich výhodou je, že při přejíždění výhybek, přechodů a přejezdů nenadzdvihávají vagón a nehrozí tak jeho vykolejení. Vagón může být bez problémů tažen i sunut.
Znečištěné kartáčky i gumu je možno snadno vyčistit lihem.
Pro čištění kolejiště používám soupravu dvou vozů, jeden s kartáčky s tkaninou (navlhčenou lihem) a druhý s čistící gumou. V provozu se mi vozy s čistícími kartáčky osvědčily lépe než doposud používaný čistící vagön vlastní konstrukce.
 


 

kartáčky s přilepenou zátěží

kartáček s tkaninou a s gumou ROCO

čistící souprava
linka 2